Alüminyum Pencere Sistemleri

Alüminyum pencere sistemleri, birçok ev ve işyerine yenilikler getirmiştir. Kapı ve pencereleri düşünürken çoğumuz tercihimizi ahşap ve PVC ile sınırlıyoruz. Yakın zamana kadar üreticilerin tekliflerinin bu iki malzeme ile sınırlı olduğu doğrudur. Ancak birkaç yıldır alüminyum pencereler ve kapılar giderek daha popüler hale geldi. Son teknoloji çözümleri takdir eden mimarların ve yatırımcıların ihtiyaçlarına açık bir yanıttır. Bununla birlikte, alüminyum pencere ve kapıların çekiciliği sadece görünüşlerine atfedilemez.

 Modern Yapılarda Alüminyum Pencere Devri

Neyse ki, cüretkar ve gelişmiş mimari trendler, bağımsız ev inşaatlarında da giderek daha popüler hale geliyor. Yatırımcılar artık evlerinin sadece işlevsel yönüne değil, aynı zamanda görünümüne de dikkat ediyor.

Alüminyum pencere sistemleri, ofis binaları, bankalar, oteller, alışveriş merkezleri, büyük ticari projelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle güneş ışığının binanın iç kısmına girmesini sağlayan cam panellerle birlikte kullanılırlar.

Otomatik kapılar

Alüminyum doğrama bu amaç için idealdir. Çünkü bu gelişmiş ve minimalist çözüm, yenilikçi mimari konseptlerle mükemmel bir uyum içindedir. Alüminyum özellikle saç, kompozitler, spot aydınlatma ve beton gibi malzemelerle uyumludur.

Olağanüstü dayanıklılık

1990’larda PVC pencerelerin patlaması sırasında, üreticiler ve satıcılar ahşap doğramaya kıyasla büyük dayanıklılıklarını vurguladılar. Bugün bunun çoğu zaman böyle olmadığını biliyoruz.

Alüminyum doğrama metalden yapılan profiller deforme olmadığı için bu konuda önemli bir avantaja sahiptir. Pencereler ve kapılar boyutlarını ve sıkılığını uzun yıllar korur. Alüminyum, örneğin çerçeveyi kırılmaya karşı koruyan yükleri aktarmada çok daha iyidir.

Alüminyumun gücü, yatırımcıların sürgülü kapıları, kaldırma ve sürme kapıları veya son zamanlarda çok moda olan son derece geniş  kanatlı katlanır sistemleri kolayca satın alabilmeleri ile kanıtlanmıştır.

Bunun da ötesinde, alüminyum pencereler ve kapılar nispeten hafiftir, bu da kurulumu daha da hızlı ve daha az hantal hale getirir ve kullanım konforunu artırır.

Soğuk çerçeve? Bu bir efsane!

Alüminyum pencere ve kapılara karşı en yaygın argüman, bu tür pencere veya kapıların “soğuk” olduğu, yani sıcaklık açısından yeterli konforu sağlamadığı iddiasıdır. Bu sadece bir efsane. Alüminyum bir metal olmasına rağmen, yalıtım hiçbir şekilde soğuk çerçeve etkisi olmadığını garanti eder. Aslında, alüminyum pencere ve kapılar ısı yalıtımı açısından PVC ve ahşap ile eşittir.

Alüminyum pencere ve kapılar, genellikle poliamid ve cam elyaftan yapılmış ve ayrıca köpüklü polietilen ile yalıtılmış, önemli genişlikteki sözde termal frenlerden yararlanır. Bu, olağanüstü ısı transfer katsayısına sahip alüminyum pencere ve kapılar sağlayarak, pasif evlerde bile kullanılmasını sağlar.

Yıllarca dayanacak pencere ve kapılar arıyorsanız, alüminyum düşünün. Peki neden? Bir kaç neden var. PVC ve ahşabın bir dezavantajı ile başlayalım: Renk kaybı. Birkaç yıl güneş ışığına, yağmura ve diğer hava faktörlerine maruz kaldıktan sonra, hiçbir malzeme orijinali kadar iyi görünmez. Renkli alüminyum ise bu fenomenlere karşı tamamen dirençlidir. Metal yosun, küf veya mantar ile kaplanmaz.

Ve renkten bahsetmişken, seçim olağanüstü. Alüminyum pencere ve kapı ürünleri hemen hemen her renkte mevcuttur. Bu da binaya, tasarıma veya yatırımcının tercihlerine mükemmel şekilde uyacak pencere ve kapı seçimini kolaylaştırır.

Ayrıca bakım kolaylığını da göz önünde bulundurun. Alüminyum pencere ve kapıların bakımı PVC’den yapılanlar kadar kolay. Çerçeveyi suyla ve isteğe bağlı olarak agresif olmayan temizlik maddesiyle yıkayın.

Tek dezavantajı…

Alüminyum pencere ve kapıların dezavantajı, onarımının zorluğudur. Hasarlı bir pencere veya kapı genellikle değiştirilmelidir. Ancak aynı durum PVC için de geçerlidir, dolayısıyla bu dezavantaj alüminyum lehine veya aleyhine belirleyici bir argüman olmamalıdır.

Pencereler ve dış kapılar uzun yıllar satın alınır (veya en azından satın alınmalıdır). Alüminyumun dayanıklılığı göz önüne alındığında, özellikle uzun yıllar sorunsuz kullanımdan sonra takdir edilecek akıllı bir yatırımdır.

Alüminyum pencere sistemleri alanında merak ettiğiniz tüm sorular için Asel Metal Yapı olarak yanınızdayız. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımız ya da whatsapp destek hattımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

× Whatsapp